Awards

The Chattahoochee students participate in various competitions both in state and out of state. These provide students the opportunity to highlight their skills in a competitive and inspiring environment. Below are some of the awards we have achieved over the years.

This slideshow requires JavaScript.

LGPE – Large Group Performance Evaluation

  • 2017 All bands received Superior Rating
  • 2012 Superior Rating 
  • 2011 Superior Rating 
  • 2010 Superior Rating

The Lake Hartwell Marching Festival

  • 2016 2nd Place Guard
  • 2016 3rd Drum Major
  • 2016 3rd Percussion
  • 2016 Overall – Superior

The Superbowl of Sound Carrollton, GA

  • 2017 3rd Place Drum Majors Open
  • 2017 3rd Place Color Guard Open
  • 2017 3rd Place Percussion Open
  • 2017 Superior Overall Band
  • 2017 Superior Drum Major
  • 2017 Superior Guard
  • 2017 Superior Percussion
  • 2016 2nd Place Band
  • 2016 2nd Place Drum Line
  • 2016 2nd Place Guard
  • 2016 3rd Place Drum Major

2016 Mill Creek Winter Classic

  • 2nd Place
  • 2nd Place

Chattahoochee Winter Music Games (SAPA) 

  • 2017 1st Place
  • 2016 7th Place
  • 2015 2nd Place
  • 2015 3rd Place
  • 2008 Cadet Class – 1st Place
  • 2008 1st Place Scholastic 2A Class

SAPA Championships 

  • 2017 AAA Champions
  • 2016 2nd Place
  • 2014 1st Place Percussion Scholastic Open
  • 2013 8th Place
  • 2012 3rd Place Percussion Scholastic A
  • 2012  3rd Place Guard Scholastic AA
  • 2012  1st Place Color Guard Scholastic AA
  • 2012 SAPA 1st Place Scholastic A Percussion
  • 2012 8th Place Scholastic AA Color Guard
  • 2012  3rd Place Scholastic A Percussion
  • 2011 3rd Place Independent A
  • 2011 1st Place Independent A Percussion
  • 2011 2nd Place Percussion Independent A
  • 2011   2nd Place AAA2011 Guard
  • 2011 2nd Place Independent A Percussion
  • 2010 1st Place Guard Scholastic AAA
  • 2010   6th Place
  • 2010 1st Place Class 3A Guard
  • 2010 1st Place Guard Scholastic AAA
  • 2010 3rd Place Class 3A
  • 2010 4th Place Class 3A
  • 2009 5th Place
  • 2009 Most Improved Percussion Unit
  • 2009 7th Place 2A
  • 2009 2nd Place PSA
  • 2008 Most Improved Percussion Unit
  • 2008 8th Place Class 2A
  • 2008 1st Place Cadet Class
  • 2008 1st Place2008 Cadet Class

Greater Atlanta Marching Festival  

  • 2015 3rd Color Guard
  • 2015 1st Place
  • 2015 Superior Band
  • 2015 Superior Drum Major
  • 2014 2nd Drum Major
  • 2014 2nd Place Color Guard
  • 2014 3rd Place
  • 2014 Excellent Band
  • 2014 Excellent Color Guard
  • 2013 1st Drumline
  • 2013 Superior Drumline
  • 2013 Superior Drum Major
  • 2013 Superior Color Guard
  • 2013 Excellent Band
  • 2012 2nd Place GE Overall
  • 2012 1st Place Drum Major AAA
  • 2012 1st Place PercussionAAA
  • 2012 1st Place Band AA

White Columns Invitational Milton, GA

  • 2015 1st Place Percussion AA
  • 2015 1st Place Visual Performance AA
  • 20152nd Place Band AA
  • 2012  2nd Place Band AAA
  • 2012 2nd  Place Music Performance AAA
  • 2012  2nd Place General Effect AAA
  • 2012 3rd Place Visual AAA
  • 2012 3rd Place Color Guard AAA
  • 2012 3rd Place Percussion AAA
  • 2011 1st Place Class AA
  • 2011 1st Place Color Guard AA
  • 2011 2nd Place Percussion AA
  • 2010 Bronze Grand Champion
  • 2010 1st Place AA Color Guard
  • 2010 1st Place Overall AA
  • 2009 1st Place
  • 2009 3rd Place Scholastic Marching A
  • 2006 Excellent Band Class 3A
  • 2006 Superior Percussion
  • 2006 Superior Drum Major
  • 2005 3rd Place – Class B Percussion
  • 2005 Superior Drum Major
  • 2005 2nd Place – Class B Drum Major
  • 2005 Superior Percussion
  • 2005 Excellent Color Guard
  • 2005 Bronze Grand Champion
  • 2005 1st Place – Class B Band
  • 2005    Excellent Band
  • 2005 2nd Place – Class B Color Guard
  • 2005 Excellent Color Guard

2015 Vanderbilt Marching Invitational

  • 1st Place

2015 Alpharetta Indoor Ensemble Showcase

  • 2nd Place

2015 Disney Performing Arts

Winter Guard International

  • 2014 2nd Place Percussion Regional Open
  • 2011 3rd Place Independent A
  • 2009 Scholastic A Finalist

Bowden Invitational

  • 2014 Best in Class Color Guard AA
  • 2014 Superior Color Guard
  • 2014 Superior Band
  • 2014 Excellent Drum Major
  • 2014 Excellent Percussion

Sawnee Mountain Guard Invitational  

  • 2014 3rd Place
  • 2013 3rd Place
  • 2009 2nd Place 2A
  • 2008 3rd Place Class 2A

USSBA Southern States Championships 

  • 2014 4th Place
  • 2013 3rd Place
  • 2011 Best Overall Effect Group 4 Open
  • 2011 Best Percussion Group 4 Open
  • 2011 Best Color Guard Group 4 Open
  • 2011 Best Music Group 4 Open
  • 2011 Best Visual Group 4 Open
  • 2010   1st Place Group 4
  • 2010 Finalist
  • 2009 Best Music – Group IV Open
  • 2009 Best Color Guard – Group IV Open
  • 2009 1st Place Group IV Open
  • 2009 6th Place Group IV Annapolis Maryland

2013 Fiesta Bowl Parade

  • 3rd Place

Wolverine Classic

  • 2013 Superior Drum Major
  • 2013 Superior Percussion
  • 2013 Superior Color Guard
  • 2013 1st Place Percussion AAA
  • 2013 Silver Division Champion Percussion

Kaleidoscope  Color Guard

  • 2009 3rd Place 2A
  • 2007 3rd Place Scholastic 3A

Southern Star Invitational

  • 2006 1st Place Class 3A – Overall Band
  • 2006 3rd Place Class 3A – Drum Major
  • 2006 3rd Place Class 3A – Drum Line
  • 2006 Superior Overall Band – Class 3A
  • 2006 Superior Drum Major – Class 3A
  • 2006 Superior Drum Line – Class 3A
  • 2006 Excellent Color Guard – Class 3A

Southern Star Invitational

  • 2007 1st Place Class AAA Color Guard
  • 2007   1st Place AAA Drum Line
  • 2007 2nd Place AAA Drum Major
  • 2007 Superior Overall Band – Class AAA
  • 2007 1st Place AAA Overall Effect
  • 2007 Superior Drum Line – Class 3A
  • 2007 Excellent Color Guard – Class 3A
  • 2005 2nd Place – Class 3A Color Guard
  • 2005 Superior Color Guard
  • 2005 1st Place – Class 3A Drum Line
  • 2005 Superior Overall Band
  • 2005 2nd Place – Class 3A Overall Band
  • 2005 Superior Drum Major
  • 2005 Excellent Drum Line
  • 2005 Best Effect Class 3A
  • 2005 1st Place – Class 3A Drum Major
  • 2003   Most Entertaining Drumline
  • 2003 Superior  Color Guard
  • 2003 Superior – Drum Major Class 3A
  • 2003 1st Place Class 3A  Color Guard
  • 2003 1st Place Class 3A – Drumline
  • 2003 2nd Place Class 3A – Drum Major
  • 2003 1st Place Class 3A – Brass
  • 2003 Superior Overall Band – Class 3A
  • 2003 1st Place Class 3A – Overall Band
  • 2003 2nd Place Class 3A – Drum Major
  • 2002 2nd Place Class 3A Overall/Band
  • 2002 Superior Rating – Drum Major
  • 2002 Best in Class 3A – Drumline
  • 2002 Excellent Rating – Drumline
  • 2002 Superior Rating – Color Guard

Eagles Nest Invitational 

  • 2004 Excellent Color Guard
  • 2004 Superior Drum Major
  • 2004 Best in Class Drum Major – Class 2A
  • 2004 1st Runner Up Best in Class Band – Class 2A
  • 2004 Superior Band
  • 2004 Superior Percussion
  • 2004 Best in Class Percussion – Class 2A

GMEA (GA Music Educators Association)

  • 2001 Chattahoochee HS Symphonic Band – Excellent
  • 2001 Chattahoochee HS Concert Band – Excellent
  • 2000 Chattahoochee HS Concert Band – Superior
  • 2000 Chattahoochee HS Symphonic Band  – Superior
  • 1997 Chattahoochee HS Symphonic Band – Superior
  • 1997 Chattahoochee HS Concert Band  – Superior
  • 1997 Chattahoochee HS Symphonic – Band Superior
  • 1996 Chattahoochee HS Concert Band  – Superior
  • 1995 Chattahoochee Symphonic Band   – Superior

Old South Marching Festival

  • 2006 2nd Place – Class 3A Color Guard
  • 2006 1st Place – Class 3A Drum Line
  • 2006 3rd Place – Class 3A Drum Major
  • 2006 2nd Place – Class 3A
  • 2006 Superior Band
  • 2001 3rd Place – Class 4A Color Guard
  • 2001 3rd Place – Class 4A Drum Major
  • 2001 Superior – Drum Major

Annual Lassiter Marching Band Showcase      

  • 2007 3rd Place Percussion Region AAA
  • 2007 Superior
  • 2007 1st Place  Drum Major  AAA
  • 2007 1st Place Color Guard  AAA
  • 2007 3rd Place Overall  3A
  • 2006 8th Place Overall Finals
  • 2006 Excellent Band Class 3A

Fulton County Schools Marching Band Exhibition 

  • 2017 Participation
  • 2015 Participation
  • 2012 Participation
  • 2010 Participation
  • 2009 Participation
  • 2006 Participation
  • 2005 Participation
  • 2003 Participation
  • 1996 Participation

2012 Bands Southern States Championships  

  • 3rd Place Group 4 Open

2012 River Ridge Contest

  • 1st Place Band AAAA
  • 1st Place Percussion AAAA 
  • 1st Place Drum Major AAAA 
  • 1st Place Color Guard AAAA 
  • 1st Place Visual AAAA 

2012 USBands Georgia Regional  

  • 1st Place Group 4
  •  7th Place Group 6

2012 New York St. Patrick’s Day Parade    

  • Superior Performance

2011 Bands of America Super Regional  

  • Silver Division

2010 Jefferson HS Arts in Motion

  • 1st PlaceScholastic Marching A

2010 Atlantic Indoor Association 

  • 3rd Place Color Guard – Scholastic A3

2009 Valhalla Winter Games  

  • 1st Place Scholastic 2A

2009 Kennesaw Mountain Marching Invitational    

  • Class A Champion
  • High Achievment – Color Guard Class A
  • High Achievment – Percussion Class A

2008 Metro Atlanta Jazz Festival

  • Best Rhythm Section

2008 Eagles Nest Invitational   

  • Best in Class Color Guard Class 3A
  • Best in Class Drum Major Class 3A
  • Best in Class Band Class 3A
  • Superior Drum Major
  • Superior Band
  • Superior Colorguard
  • Superior Percussion
  • Best in Class Woodwinds – Class 3A

2008 USSBA Southern States MCI

  • 4th Place Group V Open 

2008 USSBA 20th Anniversary Celebration 

  • 3rd Place Group V
  • Annapolis, MD 7th Place Group V

2007 USSBA TriState Championships

  • 1st Place Group V-A

2007 GA Bandmasters Championships  Silver Division

  • 2nd Place
  • Best in Class 3A Color Guard
  • Superior Drum Major
  • Superior Colorguard
  • Superior Drumline
  • Superior Band

2006 Southeastern Color Guard Circuit Champs  

  • Participation

2005 Super Bowl of Sound   

  • 3rd Place – Class 3A Band
  • Superior Flag Line
  • Superior Percussion
  • Excellent Band
  • 3rd Place – Class 3A Percussion
  • 2nd Place – Class 3A Flag Line
  • 3rd Place – Class 3A Drum Major
  • Superior Drum Major

2005 USSBA Tennessee Regional  

  • 1st Place – Group 5A

2004 Peach State Marching Festival     

  • 2nd Place – Class 3A Best Band
  • Best in Class Percussion – Class 3A
  • Superior Band

2004 The Marching Classic at Brookwood  

  • Superior Drumline – Class 4A
  • Superior Drum Major – Class 4A
  • Superior Band – Class 4A
  • Superior Color Guard – Class 4A

2002 Choo Choo Classic Marching Band Festival 

  • 3rd Place – Class 2A

2001 Sandy Creek HS Band Invitational 

  • 3rd Place – Class 4A Color Guard
  • 3rd Place – Class 4A Percussion

2001 Sandy Creek HS Band Invitational   

  • 3rd Place – Class 4A Band
  • Excellent – Class 4A Band

2000 Greater Atlanta Area Marching Festival   

  • 1st Place – Class 3A Color Guard
  • 3rd Place – Class 3A Drum Major
  • Grand Champion Color Guard
  • 3rd Place – Class 3A

2000 Greater Atlanta Marching Festival

  • 3rd Place – Class 3A Drumline

1998 Old South Marching Festival

  • Superior Percussion

 

 

 

Advertisements